Podest wytłumiający do perkusji elektronicznej cz. 3 – Wykonanie

Podest wytłumiający do perkusji elektronicznej cz. 3 – Wykonanie

Wykonanie

1. Jakie wymiary podestu?
Biorąc pod uwagę fakt, że podest będzie ustawiony w pokoju, w bloku mieszkalnym, zależało mi na tym, by zoptymalizować jego wymiary. Musiał być wystarczający do tego, by zmieścić perkusję, ale zależało mi, żeby nie był zbyt duży. Po wnikliwych obliczeniach i przymiarkach ostatecznie zdecydowałem się na wymiary 125 cm/100 cm. Ten rozmiar okazał się idealny. Mieści się na nim cały zestaw, łącznie z normalnym statywem pod hihat, a jednocześnie podest nie jest przesadnie duży w nie wielkim pokoju.

2. Jaką wybrać grubość płyty do budowy podestu?
Zdecydowałem się na zakup płyty OSB. Mając do wyboru grubości 15 mm i 18 mm wybrałem grubszą. Wyboru dokonałem na wyczucie.

3. Jakiej średnicy wywiercić otwory, by piłeczki dobrze leżały?
Na jednym z filmów na Youtube znalazłem opis gdzie pokazane były otwory o średnicy 44 mm. Poszedłem tym śladem i zastosowałem otwornicę o średnicy 45 mm. Piłeczki leżały idealnie. Samo wiercenie 24 otworów (w każdej płycie po 12) nieco przerażało mnie. Nie mając doświadczenia w pracach stolarskich, obawiałem się czy wiertarka, którą dysponuję wraz z otwornicą poradzi sobie z taką ilością wiercenia w płycie OSB. Obawy okazały się nie zasadne. Praca przebiegła bez większych problemów. Płyta OSB jest dość wdzięcznym materiałem. Nie jest ona jakoś szczególnie twarda. W sumie zajęło mi to jakieś 1,5 – 2 godzin.

4. Jak rozmieścić otwory na piłeczki?
Jak już wcześniej napisałem, zdecydowałem się zastosować 12 piłeczek. Stwierdziłem, że będzie to wystarczająca ilość na taką powierzchnię. Pytanie jakie się nasuwało, to w jakich odległościach od krawędzi ulokować piłki? Znowu pomocny okazał się film na Youtube, gdzie wyraźnie widać szkic podestu w którym środek każdej piłeczki jest oddalony o 10 cm od krawędzi płyty. Jeśli w ten sposób rozmieścimy cztery piłki, po jednej w każdy narożniku, kolejne staramy się ułożyć proporcjonalnie tzn. w równych odległościach względem nich. 12 piłek dawało 4 rzędy na dłuższym boku i 3 na krótszym.
Kiedy nawierciłem wszystkie 12 otworów w pierwszej płycie, należało wykonać taką samą operację z drugim kawałkiem płyty. W tym celu położyłem płytę z otworami na tej bez otworów i odrysowałem ołówkiem miejsca wiercenia oraz dodatkowo zaznaczyłem środek wiercenia, nawiercając lekko wiertłem wystającym z otwornicy. Po to, by w momencie kiedy odstawię płytę z nawierconymi otworami, która w tym momencie posłużyła za szablon, równo wywiercić otwory w drugiej płycie. Samo odrysowanie wyciętych okręgów nie jest tak idealne, trzeba wiertłem zaznaczyć środek. Udało się. Piłeczki dobrze przypasowały do całej konstrukcji. Pozostało jeszcze wykonać otwory na opaski zaciskowe, które posłużyły do związania podestu w jedną całość.

5. Jaką wykładziną obić podest i czy zastosować dodatkowe materiały wytłumiające?
Analizując projekty różnych osób, które udostępniły opisy czy filmy swoich podestów w sieci, zauważyłem, że różne materiały są stosowane celem dodatkowego stłumienia podestu. Są to pianki, gąbki albo dodatkowe warstwy wygładziny, które umieszcza się pod podestem lub otula nimi cały podest. Jednak nie mając żadnych doświadczeń ani praktycznej wiedzy co tak naprawdę okaże się skuteczne, zdecydowałem się nie udziwniać zbyt wiele. Zastosowałem wykładzinę tzw. „samochodówkę” dostępną w marketach budowlanych. Ta wykładzina jest dobra jakościowo i świetnie sprawdza się na podłodze. Jest jednak dość niewygodna do obijania podestu ze względu na jej sztywność, która wynika w dużej mierze z tego, że jest podgumowana od spodu. Myślę, że najlepszy byłby materiał, jakim obija się kolumny głośnikowe. Dodatkowo przed zastosowaniem wykładziny, na obu płytach podestu przytwierdziłem taśmą dwustronną piankę panelową, którą stosuje się pod panele.

Pianka miała grubość 2,5 mm i wg opisu na opakowaniu redukowała stuki (np. obcasów) o 18db. Tak naprawdę nie wiem, czy zastosowanie owej pianki jest konieczne i coś rzeczywiście daje. Kolejny raz pokierowałem się własnym wyczuciem. Stwierdziłem, że droga nie jest, w niczym nie zaszkodzi, a może stłumi dodatkowo cały podest. Dodam jeszcze, że samą wykładzinę przymocowałem wkrętami.

6. Podsumowanie. Ile kosztuje wykonanie takiego podestu?
Poniżej podam jakie materiały zastosowałem do zbudowania podestu i ile to wszystko kosztowało:

– płyta OSB 2500×125 18 mm – 72,84 zł
– piłki tenisowe 12 szt – 47,88 zł (3,99 zł sztuka)
– otwornica do drewna uniwersalna – 11,98 zł
– opaski najdłuższe jakie były – 7,98 zł (paczka)
– wkręty podkładkowe do drewna M6x20mm – 6,16 zł (na wagę, dużo jeszcze zostało)
– wykładzina – 89,93 zł 3,6 m2 tj. 1,80 mb (szerokość handlowa wykładziny 2 m)
– cięcie płyt przy zakupie w markecie budowlanym – 1 zł za jedno cięcie. Potrzebowałem zrobić 2 cięcia = 2 zł

SUMA 238,77 zł (luty 2018)