Częste pytania

Jeżeli muszę przyjąć sztywne ramy, by odpowiedzieć na to pytanie, to wiek 7 lat wydaje się być dobrym momentem na rozpoczęcie nauki gry na perkusji. Jednak patrząc na mnożące się przykłady kilkuletnich dzieci, które zaczynają grać na perkusji, boję się określać to tak jednoznacznie. Każde dziecko jest inne i jego rozwój przebiega różnie. Napewno dzieci w wieku przedszkolnym wymagają szczególnego podejścia, krótszych zajęć, opartych na zabawie i ogólnym umuzykalnieniu. Bardzo korzystne mogą być na tym etapie zajęcia w grupie. Dzieci, które chodzą do szkoły, w zależności od wieku, są mniej lub bardziej przyzwyczajone do regularnej pracy, zadań, ćwiczeń itp. A więc lepiej będą znosić dyscyplinę jakiej trzeba poddać się, kiedy zaczną grać na instrumencie muzycznym.
A co z dorosłymi? W każdym momencie można rozpocząć naukę spełniając swoje marzenia, albo zaspokajając ciekawość. Myślę, że okres 4 – 8 tygodni zajęć, daje pewien obraz na to czy chcemy dalej w to brnąć, czy jednak dowiedzieliśmy się, że to nie dla nas 🙂

Uczniowie, którzy podejmują naukę gry na perkusji i posiadają własny instrument to zdecydowana mniejszość. Większość osób zainteresowanych, chce najpierw sprawdzić jak to jest. Dopiero z czasem przekonują się, że chcą grać i podejmują decyzje o zakupie pierwszej perkusji. Z doświadczenia widzę, że pierwsze 2, 3 miesiące nauki są okresem adaptacyjnym. Postępy w nauce są wtedy szybkie i przychodzą pomimo braku regularnej pracy w domu, na własnej perkusji. Jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że przychodzi moment, kiedy ćwiczenia robią się trudniejsze i żeby był dalszy postęp, potrzebny jest kontakt z instrumentem częściej, aniżeli tylko na lekcji.

Pamiętajmy jednak, że nie musimy od razu inwestować w drogi zestaw perkusyjny. Na rynku są dostępne instrumenty nadające się do nauki, które nie mają wygórowanej ceny. Pozostaje też oferta na różnych aukcjach, czy portalach ogłoszeniowych, gdzie czasami można kupić dobrej klasy instrument używany.
Dla zainteresowanych służę pomocą w wyborze pierwszej perkusji.

Wiele się pisze o bardzo pozytywnym wpływie muzyki na nasz rozwój. Muzyka jest wokół nas i towarzyszy nam całe życie. Czy można sobie wyobrazić życie bez muzyki? Co ciekawe, grając na instrumencie muzycznym, angażujemy się zarówno umysłowo jak i fizycznie! A więc zapewniamy sobie w dużym stopniu rozwój intelektualny, a także koordynację ruchową. Można powiedzieć, że nasze ciało angażujemy w 100%!

Odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, kto będzie nauczycielem w tych obu przypadkach. Pamiętajmy jednak o tym, że program nauczania gry na perkusji w państwowej szkole muzycznej, obejmuje naukę gry na takich instrumentach jak: werbel, kotły, ksylofon czy wibrafon, a więc przygotowuje pod kątem gry w orkiestrze. Uczeń otrzymuje dawkę wielu ciekawych i przydatnych informacji, ale nie zawsze pokrywających się z jego faktycznymi zainteresowaniami. Jestem przekonany, że zdecydowana większość chętnych do nauki gry na perkusji, chce uczyć się na zestawie perkusyjnym, a ich muzyczne preferencje ukierunkowane są na muzykę rozrywkową, a nie symfoniczną. Warto się zastanowić, w jakim kierunku dany uczeń chce podążać.

Trudno jednoznacznie określić, kto się nadaje, a kto nie. Pewne predyspozycje przejawiają się dopiero po jakimś czasie. To dzięki zajęciom, uczeń zaczyna poznawać swoje możliwości, rozbudzać zainteresowanie i motywować do dalszej pracy. Pamiętajmy również, że gra na perkusji, czy każdym innym instrumencie, niesie za sobą wiele korzyści dla ogólnego rozwoju umysłowo-fizycznego. Zarówno u dzieci, młodzieży czy osób dorosłych. Często bywa stosowana jako wsparcie różnych terapii. Najważniejsze to zacząć. Resztę czas pokaże. 

Perkusja jest uznawana za instrument bardzo głośny i słusznie. Tego się nie wypieramy 🙂 Jednak nie jest to żaden problem w kontekście słuchu pod warunkiem, że rozsądnie podejdziemy do sprawy. Dziś na rynku dostępnych jest mnóstwo stoperów i słuchawek tłumiących. Wystarczy je stosować, by chronić nasz słuch.

Powszechnie panujący stereotyp mówi o tym, że perkusja akustyczna to zdecydowanie lepszy wybór. Jest w tym wiele prawdy, gdyż technika gry i sposób wydobycia dźwięku są różne na perkusji akustycznej oraz elektronicznej. Choć trzeba przyznać, że duży postęp w tej materii został poczyniony jeśli chodzi o zestawy elektroniczne. Póki co, nie zastępuje on w pełni perkusji akustycznej. Drążąc jednak temat nieco bardziej wnikliwie, zastanówmy się, co ma zrobić uczeń mieszkający w bloku? W takich warunkach nie ma możliwości ustawić zestawu akustycznego. Zbawieniem będzie wybór perkusji elektronicznej! Druga kwestia, to podejście do samego grania. Ktoś, kto gra hobbystycznie, chce się tym bawić, a nie ma warunków do ćwiczenia na perkusji akustycznej, jak najbardziej może wybrać instrument elektroniczny, który zapewne da takiej osobie sporo frajdy, chociażby dzięki wielu funkcjom i brzmieniom, jakich nie ma dostępnych w perkusji akustycznej.